Velilerimize Mektup

Saygıdeğer Velimiz;

Bu satırları, en çok önemsediğiniz, bir o kadar da gelecekleri hakkında endişe ettiğiniz, bugünün yarını yarının umudu evlatlarınızın içinde yaşadıkları ortamı, kendimi sizin yerinize koyarak anlatmak için kaleme aldım. Öncelikle sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Ben de bir babayım ve üniversiteye devam eden bir evladım var. Gün içinde o kadar sık aklıma geliyor ki; “Acaba ne yiyor? Hasta mı değil mi? Odası sıcak mı, temiz mi? Çamaşırlarını yıkatabildi mi? Arkadaşları kimler? Güvende mi? Ulaşımını rahat sağlıyor mu? … “

Sizin de en kıymetlilerinizi bize emanet ederken yaşadığınız benzeri endişeleri anlıyorum. Bu sorular hiç kuşkusuz, gençlerimizin hayatlarının en güzel, en özel ama en korumasız ve tehditlere açık çağında bizden uzakta olmalarından kaynaklanıyor. Evinden ilk kez ayrılan gençlerin ilk günlerinin, ilk aylarının ve hatta ilk yılların ne denli zorlu geçtiğinin bilincindeyim.

Biz de bu yolculuğa 10 yıl önce tam olarak bu nedenlerle; üniversiteli gençliğin beklentilerini ve günümüz çağının gereklerini karşılayan, kendi kendine yeten, insan onuruna yakışan, rahat, temiz ve de en önemlisi güvenli yaşam alanları oluşturmak amacıyla çıktık. Bugüne kadar da üniversite eğitimini ailesinden uzak 30.000’den fazla gencin yuvası ve ailesi olduk.

Peki, Üniyurt ’un bu kadar tercih edilmesini sağlamak için neler yapıyoruz? Verdiğimiz hizmetin geri planında neler yatıyor? Biraz daha detaylı anlatmak istiyorum.

Öncelikle ben ve tüm çalışma arkadaşlarım kendimizi sizlerin yerine koyuyor, öğrencimize kendi evladımız gibi yaklaşıp ailelerinden uzakta geçirdikleri yılların güvenli, konforlu, verimli, başarılı ve keyif dolu olması için büyük bir özenle, 7 gün 24 saat mesai gözetmeksizin çalışıyoruz. Sürekli geliştirmeye çalıştığımız yönetim sistemimiz, öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını çok fazla çaba sarf etmeden, ücretsiz ya da emsallerine göre son derece düşük meblağlarla karşılamaları üzerine kurulmuş durumda. Örnek olarak hem fakültelere hem de şehir merkezine güvenli ve ücretsiz ulaşım sağlayan tek yurduz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz derslerinden başka bir şeyi dert etmesinler, zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilsinler ve de bu esnada siz annelerin ve babaların gözü arkada kalmasın.

Üniyurt rahat ve güvenli bir üniversite öğrenci yurdundan çok daha fazlası… Kişisel gelişim seminerleri ve konferansları ile gençlerimizin geleceklerine dönük ilk kariyer planlamalarının yapılmasına imkân sağlıyoruz. Spor turnuvaları, yarışmalar ile disiplini, ekip çalışmasını ve ödülü eğlenirken anlatmaya, sanat aktiviteleri ile de kendi dünyalarını yaratan genç bireyler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Kardeş Okul, Kan Bağışı, Huzurevi Ziyareti vb. Sosyal Sorumluluk Projeleri ile hayatı gençlerimize daha iyi anlatmak için çabalıyoruz.

Tıpkı sizler gibi biz de derslerinin dışında hoşça vakit geçirsinler ama yine de gözümüzün önünde olsunlar istiyoruz. Bunun için yurtlarımızdaki sosyal alanlarda çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyor, şehir içine ve dışına bilgi, kültür ve sağlık amaçlı yürüyüşler ve geziler düzenliyoruz. Bu organizasyonların hepsi sembolik katkı paylarıyla ve Üniyurt yöneticileri eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Tesislerimizi yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Afyon’daki spor kulübünü tamamen yeniledik, yiyecek-içecek alanlarını da yeniden düzenledik. Gençlerimizin çok tercih ettiği bir kahve markasını Şubat ayı içinde Afyon’a getiriyoruz. Bunu hemen ardından Sakarya, Zonguldak ve İzmir izleyecek. Böylece tüm öğrencilerimiz yurdun dışına çıkmadan hoşça vakit geçirebilecekleri, kahvelerini yudumlarken ders çalışabilecekleri bir mekâna kavuşacaklar. Sakarya ve Zonguldak’ta duyurduğumuz diğer projeleri de önümüzdeki eğitim yılına kadar tamamlamış olacağız.

Yurtlarımızda güvenlik en üst düzeyde. Emniyet ve resmi mevzuata tam uyum her faaliyetteki temel prensiplerimiz. Bu prensipler çerçevesinde uyguladığımız politikaları içeren ekli broşürümüze bir incelemenizi rica ediyorum. Aslında her öğrenci konaklama tesisinde olması gereken (ve maalesef olmasa da olduğu iddia edilen) bu özelliklerin hepsi Üniyurt’ta gerçekten bulunuyor ve resmi ve idari kurumlar tarafından sürekli olarak denetleniyor.

Milli ve manevi değerlerin ülkemizin ve toplumumuzun geleceği için son derece önemli olduğuna inanıyor ve gençlerimize bu değerler noktasında eşit mesafede duruyoruz. Şer odaklarının onların arasında yuvalanmasına izin vermemek için gereken tüm tedbirleri alıyoruz. Bu hususta üniversite güvenlik birimleri, rektörlük ve emniyet makamları ile sürekli iletişim ve işbirliği halindeyiz.

Resmi olarak yapılan denetimlerde bugüne dek en küçük bir sorun dahi tespit edilmemiş olmasının yanı sıra, asıl gerçek müfettişlerimiz olan siz velilerimizden ve öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimler sonucunda doğru yolda olduğumuzu görmek, gelecek adına hem umut hem de mutluluk verici. Her yıl öğrencilerimizin yaklaşık % 80’lik kısmının bizi yeniden tercih etmesinin bizi daha da kamçıladığını bilmenizi isterim.

Kasım ayında yaptığımız Öğrenci Memnuniyet anketlerimize göre; öğrencilerimizin % 94’ü temizlik hizmetlerinden, % 95’i teknik hizmetlerden, % 95’i çamaşırhane hizmetinden, % 90’ı servis hizmetinden, % 97’si güvenlik hizmetinden ve % 93’ü de Üniyurt personelinden memnun olduğunu ifade etmişlerdir. Bunlar bizleri her ne kadar gururlandırsa da internet hizmetindeki memnuniyet oranının % 59 ile sınırlı kalmış olması tedbir alma konusunda bizi ikaz etmiştir. Bu vesileyle, geçen seneki anketlerin dikkate alarak iki yerleşkemizde yeni yemek firmaları ile çalışmaya başladığımızı, tüm yerleşkelerimizde kahvaltı ve/veya yemek paketli olup da servis saatini kaçıran, acelesi olan (veya canı o gün tost, döner, pizza, köfte çeken) öğrencilere ücretsiz “al götür” paketleri sunmaya başlandığını hatırlatmak istiyorum.

Öğrencilerimizin aldıkları teorik eğitimleri pratik uygulamalarla pekiştirmeleri için imkânlar oluşturmaya da gayret ediyoruz. Afyon’da ve Zonguldak’ta Dişçilik Fakültesi öğrencilerimizden gelen talep üzerine, özel mesleki teknik donanımı haiz çalışma alanları oluşturduk. Gıda Mühendisliği, Gastronomi ve Aşçılık Bölümü öğrencilerimiz zaman zaman deneyimli profesyonellerle birlikte mutfağa girip teorik bilgilerini uygulama ve de arkadaşlarını şaşırtma fırsatı buldular. Güzel Sanatlar ve Tıp bölümleri öğrencilerimiz için de özel ihtiyaçlarına yönelik çalışma alanları planlıyoruz. Öğrencilerimizden ve sizlerden gelecek talep ve öneriler doğrultusunda bu uygulamaların sayısını mümkün olduğunca daha da artırmak istiyoruz.

Saygıdeğer Velimiz; Üniyurt’u farklı kılan değerlerin bir kısmını size aktarmaya çalıştım. Biz, sizin evlatlarınızı yeni aileleri olarak kucakladık. Lütfen siz de bizimle iletişim kurmaktan, bize soru sormaktan ve de bizi uyarmaktan çekinmeyin. Kampüse geldiğinizde bize uğrayıp bir çayımızı, kahvemizi içip merak ettiklerinizi sorun, görüşlerinizi bildirin.

Hem öğrencimiz üniversite hayatı boyunca rahat etsin, hem de sizin gözünüz arkada kalmasın.

Yaman PARAR
Genel Müdür